Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole  

Styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, ale dwa spośród nich są wyjątkowo ciepłe – to święto naszych kochanych babć i dziadków obchodzone 21 i 22 stycznia. To Babcie i Dziakowie rozpieszczają swoje wnuki, świetnie gotują, służą dobrą radą, a co najważniejsze zawsze mają dla nich czas. To z nimi kojarzą się najmilsze chwile z dzieciństwa. Za te  miłe wspomnienia i ciepłe ręce 21 stycznia 2013r. dziękowały dzieci na uroczystości zorganizowanej dla swoich wspaniałych Babć i Dziadków.  Był to dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości... Były życzenia, piosenki, wiersze oraz  własnoręcznie wykonane laurki.  Uczniowie klas młodszych i oddziału przedszkolnego przygotowanym pod okiem wychowawczyń pięknym programem artystycznym starali się przekazać swoim  kochanym babciom i dziadkom serdeczne podziękowania za trud włożony w ich wychowanie. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem i słuchali piosenek w wykonaniu uczennic klasy III a i szkolnego zespołu wokalnego.   

Dziadkowie odgrywają bardzo ważną rolę w życiu najmłodszych. Ich wiedza, umiejętności a przede wszystkim życiowe doświadczenie sprawiają, że stają się podporą i pomocą. Zdecydowanym atutem dziadków jest to, że mają oni zazwyczaj więcej czasu niż rodzice. Dlatego między dziadkami i wnukami wytwarza się coś w rodzaju więzi, która pomimo dużej różnicy wiekowej nie przeszkadza w nawiązywaniu pozytywnych i trwałych relacji. To zazwyczaj na dziadkach spoczywa niepisane prawo przekazywania wiedzy z pokolenia na pokolenie. Dziadkowie mogą również „zarazić” swoimi zainteresowaniami wnuków z pozytywnym skutkiem.  

Nic więc dziwnego, że w dniu swojego święta seniorzy tłumnie odwiedzili naszą szkolę i zasiedli na honorowych miejscach, aby wysłuchać wszystkich ciepłych słów od swoich wnuczek i wnuczków., W ten szczególny dzień  mogli oni wyrazić im wdzięczność za trud, oddanie oraz za wszystko, co otrzymują od nich na co dzień.   A powodów do podziękowania jest mnóstwo. Wystarczy pomyśleć o tych wspaniałych opowieściach z przeszłości, o pracy, jaką dziadkowie wkładają w przekazywanie tradycji i wpajanie zasad moralnych. Ci wyjątkowi ludzie są przykładem obowiązkowości, pracowitości i wielkiego serca. Mają dla swoich wnuków zawsze dobre słowo, a nierzadko także, „całkiem przypadkowo”, ulubione danie na obiad. Kochają, wspierają, pocieszają i zawsze są przy nich, znajdując rozwiązanie każdego problemu. O  tych i innych ważny rolach, jakie pełnią  seniorzy w życiu rodziny mówili w drugiej części spotkania zaproszeni przez organizatorów goście - pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. W przygotowanej prezentacji przedstawili wszelkie zalety bycia babcią i dziadkiem. Wystąpienie to było także inauguracją realizowanej w naszej gminie kampanii Postaw na Rodzinę.

Uroczystość upłynęła w miłej i serdecznej atmosferze.  Nad całością spotkania czuwała p. Ilona Bińkowska, a program artystyczny przygotowały  p. Małgorzata Piszczek, p.Wioleta Besztygi, p. Anna Szymczyk i p.Wiesława Rzepeckiej. Na zakończenie dyrektor szkoły  Łucja Byzdra wszystkim Babciom i Dziadkom złożyła życzenia  zdrowia i radości czerpanej przez i od wnuków. 

Z historii

W Polsce pomysł obchodzenia święta Babci i Dziadka pojawił się w tygodniku „Kobieta i Życie” w 1964 roku. Już rok później święto to zaczął popularyzować „Express Poznański”  W roku 1966  „Express Wieczorny”  ogłosił dzień 21 stycznia Dniem Babci. Później powstała również tradycja obchodzenia dzień później Dnia Dziadka.